The Verbatim Essentials 3-metre USB-C to USB-C cable delivers high power charging up to 100W, making it ideal for fast-charging laptops, tablets, and smartphones. With data transfer speeds of 480Mbps, it efficiently supports syncing and file transfer. Its long length offers greater flexibility for use in offices, homes or on the move, combining power and convenience in a robust white cable.
| Cables & Leads |
| Length |
3.0 Metres |
| Type |
Type-C to Type-C |
| Features |
|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 23 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Product colour | White |
| Power |
|---|
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions |
|---|
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 4.55 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data |
|---|
| Package type | Box |
| Package width | 27 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 123.1 g |
| Packaging content |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data |
|---|
| Country of origin | China |