- Easy to pack. Ready to go
- Reliable performance, sharpened by AI
- Find what you need with Recall
- Laptop Clamshell Blue
- Snapdragon X1-26-100 Processor cores: 8
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 pixels IPS LED backlight 16:9
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 256 GB eUFS
- Qualcomm Adreno GPU
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- 61.2 Wh 65 W
- Windows 11 Home
Samsung Galaxy Book4 Edge NP750XQBB-EXP. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Snapdragon, Processor model: X1-26-100. Display diagonal: 39,6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: eUFS. On-board graphics card model: Qualcomm Adreno GPU. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Blue. Weight: 1,5 kg
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Sapphire Blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | eUFS |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 8 |
| Keyboard | |
| Keyboard type | Pro keyboard with Numeric key |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Galaxy Book Experience Multi Control Second Screen Samsung Notes Samsung Gallery Quick Share Samsung Settings SmartThings Quick Search Screen Recorder Live Wallpaper Bixby Samsung Flow Samsung Studio Phone Galaxy Book Smart Switch Samsung Pass ※ Software can be changed without notice. |
| Battery | |
| Battery capacity | 61.2 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356.6 mm |
| Depth | 229.8 mm |
| Height | 15 mm |
| Width (imperial) | 35.7 cm (14") |
| Depth (imperial) | 23 cm (9.05") |
| Height (imperial) | 1.5 cm (0.59") |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.5 kg (3.31 lbs) |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Please contact Samsung Call Center or Samsung Authorized Service Centers before you replace or add storage and memory for compatibility check * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 59.1 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |
SAMSUNG SNAPDRAGON X1-26-100 16GB 256GB 15.6" FHD W11H BLUE
- Brand: Samsung
- Product Code: NP750XQB-KA1UK












