- Windows 11 Home
- AMD Ryzen™ 5 7520U Mobile Processor
- 8 GB DDR5 3200MHz memory
- 512 GB PCIe® 3.0 SSD storage
- Treated with ASUS Antimicrobial Guard Plus
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Be productive as you Go
It’s light. It’s compact. It’s the ASUS Vivobook Go 15, and it’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features — including a gorgeous display —Vivobook Go 15 is the laptop that sets you free!
Clearly superior display
Vivobook Go 15 has stunningly crisp and clear visuals, with a reduced risk of eye strain during long viewing sessions thanks to its TÜV Rheinland eye-care certified panel. The NanoEdge slim-bezel design gives you more screen space for multitasking and immersive viewing.
Missions accomplished!
Vivobook Go 15 is powered by an AMD Ryzen™ 5 7520U Mobile Processor, 8 GB of speedy DDR5 memory and 512 GB of storage to help you complete all your productivity missions.
Fast charging
Vivobook Go 15 supports fast charging, so you can charge a low battery to 60% in as little as 49 minutes*. You’ll be up and running quicker than ever!
Choose your color
Vivobook Go 15 is available in three colors: the never-out-of-fashion Mixed Black and Cool Silver, and the brand-new cozy Grey Green. While matching your style, Vivobook Go 14 is also slim enough to slip into your bag, and light enough for easy one-handed carrying.
Wide open for sharing
Vivobook Go 15 features a precision-engineered, 180° lay-flat hinge that makes it easy to share content or collaborate with others.
Fine-tuned with ASUS WiFi Master technology
Vivobook Go 15 offers a comprehensive range of wireless connectivity. WiFi 6E5 (802.11ax) allows you to load online content in the blink of an eye.
World’s most strictly tested US military-grade laptop durability
ASUS laptops* are engineered with extraordinary toughness meet the exacting US MIL-STD-810H military-grade standard, undergoing 12 rigorous test methods and 26 punishing test procedures — exceeding industry standards. The upshot is a range of products that are renowned for reliability and durability. These factors also inherently benefit longevity and thus sustainability, so you can work, travel or relax with the confidence that your ASUS laptop is ready for the real world — today, and long into the future.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7520U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 7.9 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360.3 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package weight | 3.16 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
ASUS VIVOBOOK GO15 RYZEN5-7520U 8GB 512GB 15.6" FHD AMD W11H
- Brand: ASUS
- Product Code: E1504FA-BQ2075W








