10ft (3m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certified Ultra High Speed HDMI Cable 48Gbps - 8K 60Hz/4K 120Hz HDR10+ eARC - Ultra HD 8K HDMI Cable - Monitor/TV/Display - Flexible TPE Jacket
| Cables & Leads |
| Length |
3.0 Metres |
| Type |
HDMI |
| Features |
|---|
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, Grey |
| HDMI version | 2.1 |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Vision |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 30/32 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Certificates |
|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 147 g |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 120 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 390 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |