- Pocket-sized, lightweight and water-resistant
- For golfers who want to improve their game
- 6x optical and 12x digital magnification with Image Stabilizer
Improve club selection, lower your handicap and advance your game with this pocket-sized Canon PowerShot GOLF laser range finder. The lightweight and water-resistant rangefinder with camera gives fast, accurate distance readings anywhere on the course. You can also effortlessly document your round with the easy-to-use built-in camera taking photos and short video clips so you can review your performance.
| Technical details | |
|---|---|
| Magnification | 6x |
| Laser class | 1 |
| Closest focusing distance | 6.4 m |
| Measurement range | 6.4 - 732 m |
| Measurement accuracy | 0.405 m |
| Display | |
| Display | OLED |
| Design | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °F |
| Weight & dimensions | |
| Width | 31 mm |
| Depth | 91.2 mm |
| Height | 58.9 mm |
| Weight | 151 g |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |



