2 Year Warranty - T1A
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 60%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance. The keybo
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of th
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
- Laptop Clamshell Black
- Intel® Core™ i5 i5-10310U 1.7 GHz Processor cores: 4
- 33.8 cm (13.3") LED backlight 16:9
- 16 GB DDR4-SDRAM
- 256 GB SSD
- Intel® UHD Graphics
- Ethernet LAN
- Windows 11 Pro
| Laptop | |
| Colour | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel i5 |
| RAM | 16 GB |
| Refurbished Grade | BARGA1N+ |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Display Size | 13.3" |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card memory | 32 GB |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 311.5 mm |
| Depth | 219 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 1.38 kg |
T1A is a Danish company that extends the life of used computers.
When you buy T1A refurbished Computers you limit additional C02 emissions, poisoning the environment and reduces the total amount of e-waste.

GRADES
With more than 20 years of experience you are guaranteed a sustainable premium quality product. All T1A products are refurbished in Denmark and individually packed in T1A boxes, to give the customer an Out of the box experience.
All 4 grades are pre-installed Windows and has a 2-year standard warranty, extendable up to 4 years.


2-year standard warranty

Refurbished in Denmark

Great value for money

Pre-installed with Windows

Satisfaction guarantee

Limit overexploitation of resources
LENOVO T1A BARGA1N+ L13 G1 T-PAD Ci5-10 16G 256GB 13.3” W11P
- Brand: Lenovo
- Product Code: L-L13G1-UK-P101
Tags: Laptops








