2 Year Warranty - T1A
- "This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery)
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 70%
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of th
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing."
- Laptop Clamshell Silver
- Intel® Core™ i5 i5-1135G7 Processor cores: 4
- 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080 pixels 16:9
- 16 GB DDR4-SDRAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth
- Lithium-Ion (Li-Ion) 53 Wh
- Windows 11 Pro
| Laptop | |
| Colour | Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Panel Resolution | 1920 x 1080 |
| Processor | Intel i5 |
| RAM | 16 GB |
| Refurbished Grade | T1A Refurbished |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Display Size | 14" |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | BGA 1449 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.4 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
T1A is a Danish company that extends the life of used computers.
When you buy T1A refurbished Computers you limit additional C02 emissions, poisoning the environment and reduces the total amount of e-waste.

GRADES
With more than 20 years of experience you are guaranteed a sustainable premium quality product. All T1A products are refurbished in Denmark and individually packed in T1A boxes, to give the customer an Out of the box experience.
All 4 grades are pre-installed Windows and has a 2-year standard warranty, extendable up to 4 years.


2-year standard warranty

Refurbished in Denmark

Great value for money

Pre-installed with Windows

Satisfaction guarantee

Limit overexploitation of resources
HP T1A T1A EB 840 G8 11TH GEN Ci5-1135G7 16GB 256GB 14" W11P
- Brand: HP
- Product Code: L-EB840G8-UK-T101
Tags: Laptops






