2 Year Warranty - T1A
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery)
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 60%
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance. The keybo
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of th
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing
- Mobile workstation Clamshell Black
- AMD Ryzen™ 7 PRO PRO 4750U 1.7 GHz Processor cores: 8
- 35.3 cm (13.9") LED backlight 16:9
- 16 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
- 256 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- Ethernet LAN 100,1000 Mbit/s
- Windows 11 Pro
| Laptop | |
| Colour | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | AMD R7 |
| RAM | 16 GB |
| Refurbished Grade | BARGA1N+ |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Display Size | 14" |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Refurbished | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 35.3 cm (13.9") |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor model | PRO 4750U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |
T1A is a Danish company that extends the life of used computers.
When you buy T1A refurbished Computers you limit additional C02 emissions, poisoning the environment and reduces the total amount of e-waste.

GRADES
With more than 20 years of experience you are guaranteed a sustainable premium quality product. All T1A products are refurbished in Denmark and individually packed in T1A boxes, to give the customer an Out of the box experience.
All 4 grades are pre-installed Windows and has a 2-year standard warranty, extendable up to 4 years.


2-year standard warranty

Refurbished in Denmark

Great value for money

Pre-installed with Windows

Satisfaction guarantee

Limit overexploitation of resources
LENOVO T1A BARGA1N+ T14-G1 T-PAD R7-4750U 16G 256GB 14” W11P
- Brand: Lenovo
- Product Code: L-T14G1-UK-P110
Tags: Laptops






