- Light and Thin Design
- Powerful Intel 13th Gen CPU
- Samsung Galaxy Connected Experience
Reliable performance for your daily hustle - Master your checklist with the 13th Gen Intel® Core™ processor, delivering smooth performance for day-to-day productivity. Intel UHD Graphics, Intel® Xe graphics fuel your entertainment while the expandable SSD storage of up to 2TB gives you plenty of space for your files and photos.
Light. Thin. A portability win - Galaxy Book4 is incredibly portable — slim, lightweight and ready to follow you anywhere. The expansive 15.6" display brings onscreen visuals to life in full high definition with clear details that are a treat for your eyes.
More ports. Full dongle-free support - Slim yet mighty, Galaxy Book4 boasts a wide array of built-in ports to cover your connectivity needs. Plug in external devices via HDMI, two USB-A and two USB-C ports, microSD slot and even an RJ45 port for high-speed LAN connections.
Super compact charger. Battery life you can trust - Stay powered and productive with Galaxy Book4's battery, even when you're on the go. To get a quick boost, power up in a snap using the light and portable charger that is also compatible with your other Samsung Galaxy devices.
Dolby Atmos. Ear-resistible sound quality - Hear and feel the action in games and movies with immersive audio from Galaxy Book4's dual speakers. Tuned with Dolby Atmos, the speakers surround you with clear, rich sound that takes your entertainment to the next level.
Use your phone as a connected camera - Upgrade your video calls from standard laptop webcam to stunning clarity using your Samsung Galaxy smartphone as a connected camera. Connect seamlessly to your Galaxy Book4, switch between front and rear cameras to find your angle, and enjoy a high-quality picture with enhanced video effects in video applications.
Stay on task, stay in touch with AI assistant - Manage your tasks via quick chat prompts with Copilot's personalized AI assistance. Plus, get smarter communication tools — access contacts and send messages effortlessly from your PC or Samsung Galaxy mobile device with a simple chat command.
Connect your phone and PC for seamless access - Get direct access to content on your phone right from your laptop with File Explorer. Simply set up the wireless connection between your devices and you're set — search for the files and photos you need, then open them seamlessly from your PC.
Meet your AI photo editing ally: Photo Remaster - The AI-powered Photo Remaster tool lets you breathe new life into old photos and low-quality images. Using a smart algorithm, the feature allows you to clean up blurry photos, as well as remove unwanted light and shade from your snaps with just a tap.
Samsung Studio. Create and edit seamlessly - Shoot a video and start cutting on one of your Samsung Galaxy mobile devices, then export easily via Quick Share to add final touches with precision on the big screen of Galaxy Book4.
Buds Auto Switch keeps you flowin' - Your sound follows you seamlessly from one device to another when paired with Galaxy Buds. If you get a call while on Galaxy Book4, your Buds will switch automatically to your phone without missing a beat. When done, continue enjoying the clear Buds audio back on your laptop.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard type | Pro keyboard with Numeric key |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Galaxy Book Experience Second Screen Samsung Notes Samsung Gallery Quick Share Samsung Settings Quick Search Live Wallpaper Samsung Flow Galaxy Book Smart Switch Samsung Pass McAfee Live Safe (Trial) Samsung Recovery Studio Plus Samsung Update Private Share |
| Battery | |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356.6 mm |
| Depth | 229.1 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Width (imperial) | 35.7 cm (14") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9.02") |
| Height (imperial) | 1.55 cm (0.61") |
| Weight | 1.55 kg |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.55 kg (3.42 lbs) |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Please contact Samsung Call Center or Samsung Authorized Service Centers before you replace or add storage and memory for compatibility check |
SAMSUNG GALAXY BOOK 4 CI7-1355U 16GB 512GB SSD 15.6 FHD W11H
- Brand: Samsung
- Product Code: NP750XGJ-KG4UK








